Jaké žárovky vybrat do auta? A v čem jsou lepší LED autožárovky?

Ne každý dobře rozumí značení a výměna autožárovek pak může být mnohem těžší. V nových moderních autech může být na tři stovky žárovek. Pokud se vám stane, že poprvé jedna z nich přestane svítit, vytáhněte pro jistotu nejprve manuál. Výrobcem předepsaný typ žárovky by se neměl podceňovat, a proto je nutné vědět, co přesně máte zvolit.výměnu žárovek zvládnete i sami

Typy autožárovek

Pokud starou žárovku odšroubujete, její typ najdete napsaný na patici. Nejčastěji to bývají patice H7 – jednovláknové žárovky nebo H4 – dvouvláknové žárovky. U aut se pak může jednat o halogenové, xenonové nebo LED autožárovky. Nikdy ovšem nesmíte zaměnit halogenové za xenonové žárovky. Taková výměna žárovek by se vám pěkně prodražila.
Co se týče výběru žárovek, je důležité ohlížet se po správné patici, síle, příkonu, napětí žárovky a odstínu světla. V České republice jsou povoleny pouze žárovky z bílého spektra. Co se týče oblíbeného modrého světla, u nás se nesmí používat sytě modré žárovky, povolený je pouze světle modrý barevný nádech. Čím je žárovka výkonnější, tím častěji ji budete také měnit. Nejlepší je vybírat autožárovky s dlouhou životností, protože výměna malých žárovek ze zapadlých koutů auta nepatří k oblíbeným činnostem.dlouhá životnost je důležitá

V čem jsou výhodnější LED žárovky

Obecně LED žárovky šetří energii a platí to i v případě autožárovek. Mají nízkou energetickou náročnost, což je obrovská výhoda. Mezi ty další patří spolehlivost a dlouhá životnost. LED světlo je také o něco jasnější než halogeny a mají teplejší odstín. LED světlomety https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/moderni-svetlomety-poznaji-chodce-i-cizi-auto-velke-automobi/r~70a8abded80f11e68f7d002590604f2e/ ale patří k dražším záležitostem. I když jsou stále více využívané a oblíbené.
Životnost žárovek velmi ovlivňuje i konkrétní užívání automobilu. Pokud například častěji žárovky rozsvěcujete a zase zhasínáte, zkracujete jejich životnost. Oproti klasickým žárovkám si ale LED vedou mnohem lépe a jejich průměrná svítivost je mnohonásobně vyšší.