Zastavte svou obezitu

Obezita není žádný náhrdelník, se kterým se můžete chlubit, ale nepříjemný tělesný stav, který negativním způsobem zasahuje člověku do života.

Zastavte svou obezitu

Ne každý může mít geny vhodné k tomu, aby si udržel po celý život ideální váhu. Ovšem jen málokdo je geneticky přeurčen k obezitě. Vzhledem k tomu, kolik lidí nejen u nás trpí nadváhou či dokonce právě tou obezitou, je docela zjevné, že naprostá většina z nich si za to může sama. Na vině je hlavně špatný životní styl. Příliš se nehýbeme a pokud už ano, většinou je to proto, že se chceme dostat ke stánku s rychlým občerstvením. To je další bolístka dnešního uspěchaného světa. Jíme nezdravá jídla jenom proto, že jsou rychle připravená. Nemáme totiž čas, či se spíše vymlouváme na nedostatek času k přípravě něčeho dobrého, rozumějte zdravého.

Jablka

Není tak divu, že BMI u valné části společnosti už ukazuje nepříliš příznivá čísla. Vzhledem k tomu, že tloustnou ve velkém i mladí věkové kategorie, jednoho krásného dne u nás může žít více lidí s nepřiměřeně velkou váhou než jedinců s normální hmotností. Aby se tak nestalo, je nutné u velké části společnosti změnit mnohé zažité návyky.

Zásadní je změna stravování. A nejde jen o to sednout si k jídlu a pořádně si ho vychutnat, ale také i to, co vlastně jíme. Tradiční česká kuchyně není zrovna nejzdravější, ale ani jídla importována z ciziny, nejčastěji ze západu, nejsou zrovna ukázkou zdravého stravování. Hamburgery, hot dogy a další podobné pokrmy jen přispívají ke vzrůstajícím počtům obézních obyvatel. Daleko lepší, potažmo zdravější, je jíst zeleninu, ovoce a dopřát si dvakrát třikrát týdně i luštěniny. Masa není potřeba zcela vynechávat, ale neměla by být příliš tučná. Ideálně by pak měla být připravena na páře.

Jablko s metrem

Věnovat bychom se měli i pohybu, a to co nejpravidelnějšímu. Není potřeba každý den běhat hodinu kolem domu. To by asi nikoho dlouho nebavilo. Je dobré to střídat. Jeden den běhání, další třeba jízda na kole a potom je dobré si zase udělat nějakou svižnou procházku. Důležité je udělat si z toho to pravidlo, jinak to bude postrádat smysl.