Výběr ojetého auta?

Nic nevydrží věčně a vše má svou hranici výdrže a opotřebení. A u auta tato pravda platí někdy dvojnásob. Můžete svou plechovou ratolest operovávat jako dítě, přesto nadejde doba, kdy budete muset zamáčknout slzu a své auto zanechat svému dalšímu osudu.

A právě v tu chvíli nastává doba, kterou bolest nad ztrátou vašeho oblíbeného auta, jako zázrakem zahojí. A to výběre nového dopravního prostředku. Svolání rodinné rady a následující dohady o typu, barvě a velikosti můžou započít. Ale jednou z nejdůležitějších otázek drtivé většiny lidí je pochopitelně cenová relace a možnosti. Tato etapa výběru auta v rodinném kruhu je stále tou jednodušší. I přes dohady a přemlouvání, že barva (podle něžnějšího pohlaví domácnosti) je tou nejdůležitějším kritériem.

staré auto

Pokud jsme se dostali přes toto stádium, nastává ten první a konkrétní počin. Máme-li finance na zbrusu nové auto, je situace o poznání jednodušší. I když v dnešní době čekací doba je poměrně delší. Ale pokud jsme v kategorii pořízení ojetého auta, nastává to pravé peklo.

Bazar, nebo soukromě? Pokud nemáte dobrého známého, který se pohybuje v tomto odvětví, je to otázka za několik desítek tisíc korun. A to doslova. Osvědčené bazary dávají jakousi jistotu dobrého technického stavu a původu auta. Na druhou stranu koupě na vlastní pěst ušetří nemalou finanční částku. Ať v jednom, či druhém případě pokud nemáte dostatečné podvědomí o autech, je rozhodně doporučováno si na obhlídku vzít zkušeného automechanika. Jen odborník z praxe zná záludnosti a skryté slabiny konkrétních tipů aut.  

A nabídka je opravdu široká. Nejen zaběhnuté a notoricky známé autobazary, ale i soukromá inzerce je doslova nabita na internetových stránkách. Proto je za mě nejdůležitější držet se jasných pravidel, značka, typ, rok výroby, stav a výbava, kterou chci, prostě musí být. Kompromis zde není na místě. Auto musí sloužit majiteli a ne naopak. Prvotní investice do výměny olejů, rozvodů a důkladnější prohlídce by rozhodně měla být započítána do celkové ceny auta.

nové auto

Důvěřuj, ale prověřuj. Ujišťování jak je prodávaný automobil v naprostém pořádku a jaký je na něj spoleh je ve většině případech prodejní trik. „Je to nejlepší auto na světě a proto ho majitel prodává?“ Tuhle otázku si položí málokdo a oblíbená fráze prodávajícího je obměna vozového parku. Stačí si možná uvědomit, že z jistého důvodu prodávám své dosavadní vozidlo.

Nejsou všichni podvodníci a vykukové. To rozhodně ne. Ve většině případů je prodávající seriozní. A rozhodně je zapotřebí obchod opatřit kvalitně sepsanou kupní smlouvou, poskytující ochranu ale oběma stranám.

Originální autodíly

Jednotliví výrobci automobilů si zakládají na tom, že se odlišují od ostatních, chtějí být originální. To se projevuje samozřejmě v designu, v uspořádání prodejních míst i v oblasti servisní péče. Používání originálních autodílů má být zárukou toho, že vůz netratí nic na svém výkonu, odolnosti, bezpečnosti ani spolehlivosti. Originální díly procházejí bezpečnostními zkouškami a jsou garantem toho, že vůz bude po celou dobu životnosti na stejné kvalitativní úrovni jako vůz nový.

spojka autodíly

Za tuto kvalitu si automobilky nechávají zpravidla velmi dobře zaplatit a díky sílícímu ekonomickému tlaku existuje nabídka neoriginálních dílů, které jsou funkčně shodné s originálními. Je samozřejmé, že v kvalitě i cenách jsou značné rozdíly.

Velká část především mechanických komponent je od jednoho dodavatele a originální příslušenství z něj dělají až jednotlivé značky. Jedná se například o ramena náprav, vstřikovací čerpadla, kladky řemenů nebo cívky zapalování.

Dříve platilo, že autorizovaný servis mohl nabízet a prodávat jen originální díly s různou, ale relativně vysokou marží. Automobilkami byl stanoven plán prodeje, protože šlo o nezanedbatelnou část jejich příjmů. Díly z druhovýroby byly dostupné jen v menších servisech a autodílnách, tady byl ovšem často problém s tím, že mechanici neznali nejnovější modely vozů a neměli potřebnou diagnostiku.

Před deseti lety začala platit Bloková výjimka EU, ta má za cíl ochránit spotřebitele před podniky v monopolním postavení. Dovozci musí zpřístupnit servisní data každému autoservisu, který o to požádá. Autoservisy tím získaly možnost provádět u nových vozů záruční údržbu a značkový servis již nemůže zákazníkům vnucovat autodíly od jediného výrobce. Stává se, že zákazníci si přinesou do servisu autodíly, které nakoupili v eshopech, servisům tak klesají zisky a ty jsou následně nuceny hledat cesty, jak si udržet stávající zákazníky a věnovat se i servisu starších vozů.
auto motor

Některé značky nabízejí značkové autodíly pro starší auta levněji, aby si zajistily alespoň nižší marži než žádnou.

 

Povinná výbava 2019

Každý z nám vždy vozil v autě spoustu věcí, související s povinnou výbavou auta. Nejen, že výbava zabírala v autě místo, které byste mohli využít úplně jinak, ale byla v určitém měřítku i zbytečná. Některé věci se proto od 1. října 2018 změnili, sami můžete posoudit, zda změny vedly k lepšímu či ne. Společně se teď tedy podíváme, jak moc velké změny to jsou a co pro Nás změny přinesly.
lékárnička do auta
Jednou z velice dobrých změn je, že lékárničku jako takovou už nemusíte měnit, pokud Vám právě prošla dobou spotřeby. Nebudeme si nic nalhávat, právě toto pravidlo vedlo k velkým spekulacím. Není se také čemu divit, přece jenom obinadlo nebo obvaz zřejmě dobou expirace neprojdou. Dále je lékárnička chudší o další věci, například šátek trojcípý, plastová rouška, náplast s polštářkem či nůžky.

Jednou z dalších změn je zrušení povinnosti vozit v autě náhradních žárovky a pojistky. Super tah státu, co si budeme vykládat v dnešní moderní době, kdy jede z linky jedno auto za druhým, už málo kdo umí vyměnit žárovku či dokonce pojistku. Světlomety jsou zabudované v automobilu tak, že není v některých případech ani možnost se k žárovce samotné dostat.  To stejné se týká pojistek, pokud Vám některá vypoví službu, je možnost jí vyměnit, většina lidí se však v pojistkách vůbec nevyzná. Jediným a osvědčeným řešením je proto návštěva servisu, která Vám sice vyjde na nějakou tu stovku, ale máte jistotu, že je vše jak má být.
výbava lékárničky
Pokud tedy máte pneumatiky, které umožňují nouzový dojezd, při defektu, nebo máte zajištěnou asistenční službu, která zajistí opravu nebo výměnu pneumatiky, nemusíte vozit ani náhradní kolo či příruční zvedák s klíčem na matice.

V povinné výbavě však zůstává trojúhelník, který je nedílnou součásti při nehodách či opravách na vozovkách a reflexní vesta, bez které, byste neměli vystupovat z auta na vozovku samotnou.