Výroba svíček

Domácí výroba svíček ej velmi zajímavým, ale zároveň i nenáročným koníčkem, kterého ocení jak mladší generace, tak i starší lidé, kteří vyhledávají fyzicky nenáročnou aktivitu. Jak na to, a co budete potřebovat?

Svíčky ve skle

Nejsnazší je právě výroba svíček ve skle. Můžete použít sklenice od zavařenin, nebo přesnídávek, ale také si koupit sklenice nové. Poté budete potřebovat knot, který si ustřihnete na potřebnou délku, a jeden konec připevníte ke dnu sklenice pomocí speciálního plíšku, na němž knot upevníte. Do sklenice pak nalijete roztavený vosk, nebo gel. V případě gelových svíček, které obvykle slouží především jako pěkná dekorace, můžete sklenici mimo jiné vyplnit i ozdobnými předměty, které jdou například v průhledném gelu hezky vidět. Mnohdy se používají drobné škeble, korálky, třpytky, mince, nebo dokonce malé hračky. Krásnou svíčku však můžete vyrobit i za pomoci vosku. Můžete jej například vrstvit v několika barevných provedeních, použít hladký, nebo krystalický vosk, obarvit je speciálním barvami, nebo parfémovat, abyste vyrobili vonné svíčky.

dekorativní svíčky

Svíčky okrasné

Na výrobu okrasných svíček rovněž potřebujete knot a vosk, ale také formičky, do kterých vosk nalijete, a díky nimž získají svíčky vámi zvolený tvar. Můžete tak vyrábět svíčky v základních geometrických tvarech, ale také složitější, jako třeba motýly, mušle, pejsky, ovoce, dortíky, anděly, nebo různé jiné tvary. 

zapálená svíčka

Vůně pro vonné svíčky

Abyste vyrobili vonnou svíčku, můžete si zakoupit už hotový vonný vosk, který ovšem většinou tak krásně nevoní. Požadovaného aroma dosáhnete lépe za pomoci smíchání obyčejného vosku, a parfému určeného k výrobě svíček, nebo esenciálního oleje.

Co s hotovými svíčkami?

Ačkoliv je to skvělá zábava, brzy se vám doma začnou kupit vaše výtvory, které už nebude kam dávat. Skvělá správa je, že svíčky můžete využít jako dárky pro své blízké, věnovat je některé z neziskových organizací, nebo prodat na nějakém bazaru, aby udělaly radost ještě někomu dalšímu. Pozor! Tímto koníčkem se však nemůžete živit bez živnostenského listu, proto pokud se rozhodnete svíčky prodávat, dělejte to pouze za cenu materiálu, nebo si zařiďte živnostenské oprávnění.

Vafle s ovocem a se šlehačkou

Lehké a nadýchané vafle vám i vašim dětem zaručeně uspokojí chutě na sladké. Dozdobíte-li je navíc lžicí šlehačky, kopečkem zmrzliny a kousky ovoce, nebude už tolik ubývat napečené cukroví na Vánoce, které jistě bedlivě střežíte ve spíži.

S vaflemi lze připravit také rychlou chutnou snídani nebo svačinu – například s kolečky banánu a meruňkovým džemem. S jejich zásobou vás nepřekvapí ani nečekaná návštěva, protože s vaflemi se dají vykouzlit dezerty přímo královské. Stačí jen mít v mrazáku jahody, maliny nebo borůvky z letní sklizně.

vafle s ovocem

Víte, jak se v pohádkách vaří různé čarovné lektvary na lásku? Podobný efekt mají i vafle. Určitě si je zamilujete. Dají se koupit hotové v obchodě, ale pokud máte doma vaflovač nebo toustovač, můžete si je upéct sami. Jak na to?

 

Co potřebujeme:

 

  • 150 g hladké mouky

  • 1 lžička prášku do pečiva

  • špetka soli

  • 30 g cukru

  • 1 vejce

  • 300 ml mléka

  • 50 g másla

 

vafle se zmrzlinou

Postup:

Do mísy nasypte mouku, kypřicí prášek, cukr a sůl. Dobře promíchejte. Přidejte vejce, mléko a rozpuštěné máslo. Vše do hladka rozmíchejte. Těsto nechte tak hodinu odpočinout. Poté ho postupně nalívejte sběračkou do misek na toustovací plotýnce. Uzavřete a pečte cca 5 minut, než začne svítit zelená kontrolka, která informuje, že je dopečeno. Toto množství vyjde tak na sedm až osm vaflí. Pomocí vidličky je přeneste na talíř a dozdobte kompotovaným, mraženým nebo čerstvým ovocem a smetanou. Vafle se hodí také jako oplatka do zmrzlinových pohárů nebo jako vaflový základ dezertu se zmrzlinou, šlehačkou a čokoládovou polevou. Polevu lze připravit z jednoho až dvou dílů čokolády a jednoho dílu Hery, které zahřejeme v hrnku – nejlépe ve vodní lázni, a promícháme. Aby se nám poleva nesrazila, nesmí se vařit.

Tato varianta přípravy vaflí se hodí pro slavnostnější příležitosti – například na Vánoce nebo na Silvestra. Dobrou chuť!

Jak najít svůj talent?

Pokud nejste přímo génius na matematicko-fyzikální výpočty, nevynikáte v pravopise, nemáte dobrý pocit ze studia jazyků, orientační smysl v geografii spíše postrádáte, nedosahujete dobrých výsledků ve sportu, přičemž byste se označili za naprosté nemehlo, a do kuchyně se raději ani netroufáte vkročit? Ani to nemusí nutně znamenat, že se uvnitř Vás nenachází dosud neobjevené nadprůměrné dovednosti. Jak se o nich ale dozvědět?kreslící dovednosti.jpg
Vyzkoušejte různé testy. I na internetu je k nalezení mnoho experimentů, které po vyhodnocení zobrazí Vaše silné stránky. Nemusí se sice jednat o nejpřesnější charakteristiku, nicméně Vám napoví, jakým oborům se následně primárně podívat na zoubek. Třeba právě tam narazíte na překvapivé odhalení. Hodnotný posudek Vám ale může poskytnout i pouhý pohled na věc osoby zaměřené na psychologii a logiku.
Zaobírejte se různými otázkami. Možná že jste své výjimečné způsobilosti dosud zazdívali v touze najít lepší dispozice k určitým činnostem. Pokud si položíte pár jednoduchých otázek a zaměříte se na to, v čem vynikáte více než většina, pak můžete tyto zdatnosti dále rozvíjet. Na základě praxe a dostatečného úsilí věnovaného nabytí potřebných zkušeností si osvojíte zběhlost v dané oblasti daleko rychleji a půjdete úspěšné budoucnosti stále rostoucími kroky naproti.hudební dovednosti.jpg
Připusťte si i slabší stránky. Někteří stráví celé mládí i dospělost nalháváním si, že jejich zručnost ve všech oborech dosahuje stejných kvalit, nebo se snaží zaměřit na zřetelně horší sféry, ke kterým navíc cítí odpor, aby je dorovnaly těm ostatním. Pokud nebudete činit stejnou chybu a co nejdříve upřednostníte své priority, třeba Vás překvapí, co vše se ve Vás dosud v utajení nacházelo.
Pokud máte pocit, že jste byli ochuzeni o vrozené vlohy, neházejte tedy flintu do žita a raději věnujte čas hledání svého potenciálu ve velkém.