Zaměstnejte bytového návrháře při rekonstrukci dětského pokoje

V některých rodinách se dědí z generace na generaci různé předměty, například kuchyňské vybavení, nářadí, kusové koberce a někdy i nábytek nebo dětské hračky. Děti mnohdy ocení, když si mohou hrát s něčím, co měli v rukou jejich rodiče a prarodiče, některé předměty mají nedozírnou hodnotu, i když byly vyrobeny před téměř sto lety. Možná, že právě ve vašem domě si děti hrají s panenkami z doby socialismu, a že mají ve svém pokojíku i starší nábytek, ale s nábytkem to bývá ošemetné. Postupem času se totiž objevují na trhu řešení praktičtější, nápaditější, i vzhledově zajímavější, a tak se stává, že zatímco ponecháme dětem staré hračky, rozhodneme se vyměnit jim již nevyhovující skříně, postel a psací stůl za technicky propracovanější novinky.

dětský pokoj

A právě v této chvíli je vhodná příležitost oslovit bytového návrháře. Jsou to lidé, kteří se zaměřují na praktickou i estetickou stránku věci, aby váš interiér byl nejen stylový, ale i obyvatelný. Aby přinášel radost a uspokojení. S jakými požadavky oslovit bytové architekty a co vám tito lidé mohou nabídnout?

zařízení dětského pokoje

Patrová postel, psací stůl, úložný prostor – jednou z možností, jak renovovat dětský pokoj, je seskupení patrové postele, psacího stolu a úložného prostoru do jednoho celku. Zatímco bude horní část sloužit pro spaní, v „přízemí“ může být umístěn psací stůl anebo šatní skříň. Tato řešení se ukázala jako nesmírně šikovná, neboť poskytují více volného místa v uzavřené místnosti.

Svítidla – nezapomínejte na volbu vhodného osvětlení, které by mělo být nejen dostatečné, co se týče světelného toku, ale především bezpečné.

Vliv barev – bytoví designéři budou jistě souhlasit s tím, že dětský pokoj, to je především hra barev. Na jejich koncepci nesmírně záleží a tuto pasáž návrhu dětského pokoje rozhodně nepodceňujte.

Podlahové krytiny – zde byste se měli s bytovými návrháři shodnout, čemu dát vlastně přednost. Bude lepší podlahu koncipovat jako pevnější a tvrdší povrch, např. v podobě parket či plovoucí podlahy, doplněné centrálním kusovým kobercem nebo menšími dílčími koberečky, anebo raději zvolit koberec po celé ploše pokoje?

Naše domácnost

Naplnění představ

Snad každý chce bydlet na místě, kde se mu bude líbit a bude se svým bydlením naprosto spojený. Na spokojenost má vliv dost faktorů, protože o něco náročnější může být delší dojíždění za prací či do školy, takže už při výběru je potřeba zvážit všechny různé faktory. Jde o velmi důležitou věc, a proto si klidně dejte s výběrem na čas, aby rozhodnutí nebylo nijak unáhlené. Nákup to však nekončí, protože dost věcí si můžeme přizpůsobit dle sebe. Jestliže se jedná o novostavbu, tak zde startujeme od nuly. Jestliže se však nastěhujeme někam, kde už někdo bydlel, tak je dost velká šance, že měl jiný vkus než mi, a proto bude potřeba bydlení do určité míry předělat.

kuchyňská linka

Někdy nemusí jít o kompletní rekonstrukci, protože stačí můžeme vyměnit koberce, nábytek, vymalovat a tak dále, což má také dost významný efekt. Možností je hodně, takže záleží našem vkusu a finančních možnostech. Při dobrém výběru se dá za výhodnou cenu dá pořídit slušné vybavení.

Úklid a pořádek

Jakmile máme domácnost vybavenou, tak musíme počítat s tím, že tu fungujeme každý den, a proto se tu přirozeně tvoří špína. Takový prach se víří stále, a proto je potřeba dostatečný úklid. Málokdo, kdo si jej užívá, ovšem udělat se rozhodně musí. Rozhodně je dobré udělat si v něm systém, protože potom celý proces zvládnete mnohem rychleji a bez zbytečných průtahů či zdržování. Jakmile tuto činnost budeme dělat již po několikáté, tak si na daný systém zvykneme a všechno půjde hezky od ruky.

žena s mopem

Stále platí pravidlo, že bychom měli postupovat a od shora dolů a od nejvzdálenější místnosti až ke vchodu, protože to má své pádné důvody. U každého procesu se vyplatí pečlivost, protože třeba takový nic moc uklizený prach by se mohl šířit zvesela dal. Interval úklidu by neměl být nijak dlouhý, přičemž záleží i na konkrétní nemovitosti. Hodně nám pomůžou i správně čistící prostředky, protože se méně nadřeme a čistota vydrží déle.

Úspora energie v domácnosti

Jak šetřit s energií, neplýtvat, a přitom si dopřát běžný životní standard? Možností je celá řada a tak se zmíníme jen o některých.

Přechod na LED technologii – žárovky s wolframovým vláknem sice vydávají optimální světlo, které zobrazuje osvětlené předměty v jejich věrných barvách, ale tato technologie má dvě podstatné nevýhody: Tou první je pouze teplá barva světla, což je ideální sice večer k odpočinku, ale nikoli pro práci. Tam, kde potřebujete být bdělí, se hodí spíše studená barva, což je např. u kuchyňské linky nebo psacího stolu.

palivové dřevo

Technologie LED umožňuje zvolit si obě varianty teploty osvětlení a je možné vyrobit i svítidla plnospektrální. Další problém je energetická náročnost, spotřeba energie pro svícení žárovky s wolframovým vláknem je mnohonásobně vyšší, než u LED žárovek, proto pokud máte ještě někde staré žárovky, a svítíte jimi delší dobu, zbytečně vám odčerpávají finance z peněženky. To samé se týká starých zářivek, které také odebírají mnoho proudu, a navíc vyzařují poměrně mnoho elektrosmogu.

LED žárovka

Topení dřevem – máte-li možnost vytápět dům z vlastních zdrojů, a nejde o dálkové teplo, dodávané z teplárny, stále nejlevnějším topným zdrojem je palivové dřevo. Pořiďte si krbová kamna nebo krb, případně s možností zapojení tepelného výměníku, a to i včetně podlahového vytápění, a ohřívejte se doma tímto způsobem. Palivové dříví může být i z polomů, je možné se někdy dohodnout se správcem lesního porostu a zpracovat motorovou pilou padlý strom nebo silnější větve. Vytápět je možné i suchými šiškami, které dobře hoří.

Propan-butan – tlakové láhve s tímto plynem vychází stále levněji u větších objemů, tedy např. u lahví 10 kg, než přípojka zemního plynu, kde platíte i pevnou měsíční sazbu bez ohledu na spotřebu. Zkuste zvážit i tuto variantu úspory financí na bydlení, je-li to pro vás reálné.

Má v domácnosti fungovat jen žena nebo i muž?

Určitě víte, že v domácnostech to dříve fungovalo tak, že ženy byly doma a staraly se o domácnost a také děti a jediný, kdo z dané rodiny chodil do práce a vydělával peníze, byl muž. Něco takového se ale časem změnilo a do práce již začaly chodit i ženy. O děti se tak začali starat prarodiče, aby i žena mohla vydělávat na svou rodinu.

Zůstává ale otázkou, zda by se od té domy měly o domácnost a to i po práci věnovat pouze ženy, nebo by ruku k dílu měli přiložit i muži. Teď už nepracuje pouze muž, ale i žena a právě z toho důvodu by měl i muž pomáhat v domácnosti, aby toho žena neměla tolik a také si mohla někdy odpočinout. Pokud máte muže, který něčemu takovému rozumí a opravdu vám pomáhá, jen to jen dobře. Jsou i takové rodiny, kde to muž nevidí tímto pohledem a místo toho, aby po příchodu z práce ženě pomohl, raději si lehne na gauč a dívá se na televizi.

úklid vysavačem

Pokud máte doma muže, který dělá přesně to, že vám s ničím nepomáhá, zkuste si s ním promluvit. To, že pomyje jednou za čas nádobí nebo vám pomůže uklidit, mu rozhodně neuškodí a vám to jen pomůže. Jestliže máte rodinný dům se zahradou a váš muž dělá od rána do večera v době volna na zahradě, pak mu nemůžete mít za zlé, že vám nepomáhá v domácnosti, pokud mu vy sama nepomáháte na zahradě. Jestli byste mu ale pomáhala, pak by měl ruku k dílu přiložit také v interiéru.

věšení prádla

Pokud bydlíte v bytě a váš muž opravdu nedělá nic jiného, než je na telefonu nebo se dívá na televizi, bez problémů ho o pomoc požádejte, protože je fér rozdělit si domácí práce, aby na vše nemusela být žena sama. Zkuste si o tom společně promluvit. Je možné, že je váš muž rozumnější než si myslíte a tak vám skutečně začne pomáhat. Pokud se vám za něco takového vysměje, měli byste mu dát brouka do hlavy, aby se sám nad sebou zamyslel, protože už nejsme v minulém století, kde to fungovalo jinak.

Čtení o pepři

Pepř patří bezesporu k nejrozšířenějším kořením světa. Pravděpodobně pochází z jižní Indie, odkud ho obchodníci a cestovatelé rozšířili do celého světa. Dnes se pěstuje na nekonečných plantážích v jižní a jihovýchodní Asii, v Africe, na Madagaskaru a v tropické Americe.
Pepřovník černý je vytrvalá dřevnatá bylina. Jedná se o liánu, která se v přírodě pne po kmenech stromů, které na plantážích nahradila uměle postavená opora. Kvete v klasu, kde se z drobných kvítek vyvíjí kulovité bobule zelené barvy, které jsou ve stavu zralosti červené.
V kuchyni známe pepř černý, bílý a zelený. Jedná se o sběr v různých stupních zralosti a následně se ještě bobule upravují.
bobule pepře
Černý pepř se získává sklizní bobulek těsně před zralostí plodů. V některých oblastech takto sklizené plody před sušením ještě máčí v horké vodě, aby se nastartoval proces fermentace. To vytváří svraštělou černou slupku. Takto sklizený pepř má ostře peprnou chuť, kterou máme tak rádi.
Bílí pepř se vyrábí z plně vyzrálých plodů, které se po sklizni delší dobu proplachují pomalu tekoucí vodou. Máčením se uvolňuje vrchní vrstva plodu. Oloupané kuličky se dosušují na slunci. Bílý pepř má hladký povrch a nezaměnitelnou ostrost a zvláštní aroma.
mlýnek na pepř
Zelený pepř vzniká ze zcela nezralých zelených bobulí pepřovníku, které se upravují několika způsoby. Jednou z možností je sušení za vysokých teplot, často se také nakládá do soli či octa. Zelený pepř není tak palčivé chuti a pro svoji jemnost a barvu se stává součástí gastronomických delikates.
V jižní Asii se můžete potkat s použitím i jiných, méně rozšířených druhů pepře pocházejících z jiných druhů pepřovníku. Na světovém trhu s kořením se objevují i suroviny, které ve svém názvu mají pepř, ale jsou z jiných rostlin. Jeto například červený pepř, který je plodem americké dřeviny příbuzné se škumpou a mangovníkem.  Sečuánský pepř je také plodem jiné rostliny z jednoho asijského stromu

Voňavá a tajemná výroba třeba i v panelákové kuchyňce

Pokud se rozhodneme experimentovat ve výrobě léčivých mastí a domácí přírodní kosmetiky, nepotřebujeme žádné speciální vybavení a stačí nám pár surovin, které si jednak můžeme částečně sami obstarat v přírodě (sběr bylin) anebo zakoupit v prodejnách, které se potřebným sortimentem zabývají.
domácí kosmetika
Jako základní surovinu pro výrobu mastí a krémů bereme nosný tuk. Naše babičky si vystačili se sádlem, to má ale svá úskalí. Ne každému je představa mazání se sádlem příjemná. Tato surovina se musí trvale uchovávat v chladu, jinak má tendenci žluknout a její doba použitelnosti je omezená. Proto lidé hledali náhradu, a kromě kosmetické vazelíny se řešení nabídlo v použití různých rostlinných olejů a másel, které už v sobě mají blahodárné účinky na naši pokožku.

Domácí kostivalová mast

Kostival je rostlina běžně se vyskytující na českých loukách, a proto není problém si ji obstarat a usušit. Rostlinka obsahuje mnoho prospěšných látek, za zmínku stojí alantoin, který mírní záněty a podporuje růst nových buněk. Uplatnění najde při obtížích se záněty kloubů, působí na natažené svaly, naražené končetiny, podvrtnutí a artritidu.
Mast připravíme tak, že tuk (můžeme zvolit i dostupný panenský olivový olej) zahříváme na vodní lázni spolu s bylinkami. Na 100 ml oleje stačí velká hrst dobře usušené byliny. Směs zahřejeme, aby se v oleji začaly tvořit bublinky, odstavíme a necháme do druhého dne. Postup opakujeme nejméně 3x. Po posledním zahřátí tuk přecedíme a dáme do něj nastrouhaný včelí vosk a za důkladného míchání ho necháme rozpustit. Včelí vosk nám olej zahustí, a navíc má blahodárný vliv na pokožku, kterou změkčuje a chrání proti vlivům počasí. Ještě tekutou mast nalijeme do kelímků nebo skleniček, uchováme v chladnu.
misky s bylinkami

Mnoho možností výroby

Podobných mastí můžeme vyrobit mnoho druhů, podle potřeby. Vždy vycházíme z léčivých vlastností byliny a z blahodárných vlastností nosných olejů. Na trhu je běžně k dostání například kokosový, šípkový nebo mandlový olej v BIO kvalitě.

Jak pečovat o orchideje

Orchideje jsou jednou z největších skupin rostlin. V přírodě je známo asi 27000 druhů orchidejí, které rostou v podstatě po celém světě, včetně naší české přírody. Najdete je na Aljašce i v Norsku, ale v největším množství hlavně v tropické přírodě.
 
Pěstování v bytě
Při pořízení do bytu je potřeba vzít v úvahu podmínky, které máme k dispozici. Jinou orchidej by si měl pořídit člověk, který má okna na jih s ostrým poledním sluncem. Jiná rostlina se pak hodí třeba do bytu s okny na východ a větším zastíněním. Ve starých domech zase bývá větší vlhkost než v paneláku. I to hraje při pěstování orchidejí nezanedbatelnou roli.Řada barevných orchidejí
Orchideje z hobbymarketu
Nejčastěji prodávanou a pěstovanou bytovou orchidejí je Phalaenopsis. V přírodě roste vždy na stromech jako epifyt, což znamená, že kořeny jsou volně přichycené na kůře a zachytávají vzdušnou vlhkost. V květináči se tedy nejlépe pěstují také v kůře, která jim připomíná přirozené původní prostředí. Světlý povlak na jejich vzdušných kořenech funguje podobně jako houba. Velmi rychle nasaje jakoukoliv vlhkost z okolí. Zároveň je ale pro kořeny velice důležitý vzduch, proto je nechte po namočení vždycky pořádně proschnout, aby vzduch mohl proufit substrátem. Po odkvětu je lepší orchidej přesadit. Substrát, ve kterém se často prodávají nebývá dlouhodobě kvalitní.
Orchideji ale nechte její plastový průsvitný květináč, protože kořeny potřebují nejenom vzduch, ale také světlo. Pokud dáte orchidej do keramického květníku, kde kořeny nemohou dýchat a nedosáhne na ně denní světlo, kvetoucí kráska Vám brzy zajde.
 Orchidej rostoucí na stromě
Vanilkovník plocholistý
Zajímavostí je, že i vanilka, ze které se získává vanilkové koření, je orchidejí. Na plantážích se pěstují velké liánovité mohutné rostliny, ale v zakrslejším kultivaru se dají sehnat i u nás a pěstovat v bytových podmínkách. Pnoucí liány se přivazují na tyčky nebo kůly. Vanilkový lusk jak ho znáte je fermentovaný a sušený plod této orchideje. Celý proces od květu po sušený vanilkový lusk trvá asi rok a půl.