Výběr ojetého auta?

Nic nevydrží věčně a vše má svou hranici výdrže a opotřebení. A u auta tato pravda platí někdy dvojnásob. Můžete svou plechovou ratolest operovávat jako dítě, přesto nadejde doba, kdy budete muset zamáčknout slzu a své auto zanechat svému dalšímu osudu.

A právě v tu chvíli nastává doba, kterou bolest nad ztrátou vašeho oblíbeného auta, jako zázrakem zahojí. A to výběre nového dopravního prostředku. Svolání rodinné rady a následující dohady o typu, barvě a velikosti můžou započít. Ale jednou z nejdůležitějších otázek drtivé většiny lidí je pochopitelně cenová relace a možnosti. Tato etapa výběru auta v rodinném kruhu je stále tou jednodušší. I přes dohady a přemlouvání, že barva (podle něžnějšího pohlaví domácnosti) je tou nejdůležitějším kritériem.

staré auto

Pokud jsme se dostali přes toto stádium, nastává ten první a konkrétní počin. Máme-li finance na zbrusu nové auto, je situace o poznání jednodušší. I když v dnešní době čekací doba je poměrně delší. Ale pokud jsme v kategorii pořízení ojetého auta, nastává to pravé peklo.

Bazar, nebo soukromě? Pokud nemáte dobrého známého, který se pohybuje v tomto odvětví, je to otázka za několik desítek tisíc korun. A to doslova. Osvědčené bazary dávají jakousi jistotu dobrého technického stavu a původu auta. Na druhou stranu koupě na vlastní pěst ušetří nemalou finanční částku. Ať v jednom, či druhém případě pokud nemáte dostatečné podvědomí o autech, je rozhodně doporučováno si na obhlídku vzít zkušeného automechanika. Jen odborník z praxe zná záludnosti a skryté slabiny konkrétních tipů aut.  

A nabídka je opravdu široká. Nejen zaběhnuté a notoricky známé autobazary, ale i soukromá inzerce je doslova nabita na internetových stránkách. Proto je za mě nejdůležitější držet se jasných pravidel, značka, typ, rok výroby, stav a výbava, kterou chci, prostě musí být. Kompromis zde není na místě. Auto musí sloužit majiteli a ne naopak. Prvotní investice do výměny olejů, rozvodů a důkladnější prohlídce by rozhodně měla být započítána do celkové ceny auta.

nové auto

Důvěřuj, ale prověřuj. Ujišťování jak je prodávaný automobil v naprostém pořádku a jaký je na něj spoleh je ve většině případech prodejní trik. „Je to nejlepší auto na světě a proto ho majitel prodává?“ Tuhle otázku si položí málokdo a oblíbená fráze prodávajícího je obměna vozového parku. Stačí si možná uvědomit, že z jistého důvodu prodávám své dosavadní vozidlo.

Nejsou všichni podvodníci a vykukové. To rozhodně ne. Ve většině případů je prodávající seriozní. A rozhodně je zapotřebí obchod opatřit kvalitně sepsanou kupní smlouvou, poskytující ochranu ale oběma stranám.