Jak si poradit s rodinným rozpočtem?

Chtěli byste mít své finance více pod kontrolou? Jestli se na konci měsíce divíte, kam se poděly všechny Vaše peníze a jestli občas řešíte z čeho tu či onu složenku zaplatíte, je na čase s tím něco dělat.
 
1.) napište si na papír veškeré kategorie, za které vydáváte peníze. Nájem, poplatky za bydlení, jídlo, drogerie, benzin, splátky půjček, účet za telefon, pojištění. Nezapomeňte ani na takové ty nepravidelné položky, jako jsou zábava, oblečení, nebo jídlo pro domácího mazlíčka. Jestli rádi pracujete s excelem, nebo jiným podobným programem, určitě Vám bude výborným pomocníkem.
prasátko, kasička
 
2.) Do dalšího sloupce pak zapište všechny příjmy Vaší rodiny. Výplaty, sociální dávky i jednorázové zisky.
 
3.) Teď sečtěte všechny položky v obou sloupcích a od sloupce příjmy odečtěte celkové výdaje. Pokud Vám vyšlo číslo kladné, můžete si gratulovat a případně navýšit částku na spořícím účtu. Jestli však vyšlo záporné číslo, jsou dvě možnosti, co s tím můžete dělat.
 
A.) snížit náklady
Ještě jednou projděte sloupec s náklady a zamyslete se, co by se z něj dalo vyškrtnout. Jestli už jste vyškrtli vše, co šlo, a stále to nestačí, zkuste aspoň snížit částky u jednotlivých položek. Nejlépe se dá pracovat s položkou jídlo. Někdo za něj utratí měsíčně stokoruny, jiný tisíce. Nemusíte ani tak šetřit na kvalitě potravin, stačí volit pokrmy ze sezónních surovin a vařit dle toho, co je aktuálně v akci.
 prázdné kapsy
B.) zvýšit příjmy
Pak je samozřejmě ještě možné navýšit sloupec s příjmy. Buď jednorázově. Třeba prodejem klavíru, na který už roky nikdo nehraje, nebo pomocí nějaké pěkné brigády. Úplně nejlepší je, pokud máte možnost pasivního přijmu. Třeba umístění reklamy na auto či barák.
 
Pokud si sami nevíte rady a stále Vám ty počty nějak nevychází, nebojte se oslovit finančního poradce, který Vám přesně poradí, jak postupovat konkrétně ve Vaší situaci.