Asi každé dítě chtělo být jednou muzikantem a hrát na nejrůznější hudební nástroje. A většina rodičů tuto touhu podporuje koupí jejich dětské varianty. Máme tak dětské piáno, housličky, kytaru, bubínek, ale i celou řadu dalších. Jeden však chybí. Ať se rozhlížíme, jak chceme, nikde není k nalezení tahací harmonika pro děti. Proč je tomu tak?
Hlavním důvodem je složitost celého přístroje a praktická nemožnost jeho zjednodušení a zmenšení, potřebného pro výrobu dětské verze. To znamená, že by musel být prakticky stejně velký, jako klasický nástroj. A jistě není třeba říkat, že to by malé dítě neuneslo. Nehledě na to, že taková výroba by byla velmi nákladná, což by se odrazilo i v konečné ceně výrobku – která by byla rozhodně vyšší, než by byl běžný rodič ochoten za hračku zaplatit.
Zapomenout nemůžeme ani na relativní křehkost. Zvláště závěsy uprostřed se velmi snadno poškodí, a pokud se tak stane, je pak nástroj prakticky k ničemu. A všichni víme, jak děti rády věcmi hází. A také jak na ně malují. Pokud vymalovat střed tahací harmoniky by rozhodně nedopadl dobře. To, ve spojení s výše zmíněnou cenou, představuje další překážku.
Přesto je nepopiratelným faktem, že dětské tahací harmoniky existují a jsou k sehnání na internetu. Jejich cena je však poměrně značná a kvalita pochybná. I tak se však najdou rodiče, kteří ji svým dětem koupí, bez ohledu na to, jaká je cena či jak dlouho vydrží.
Samotný zvuk je další kapitola. K tomu, aby harmonikou vyluzované tóny byly skutečně k poslechu a ne jen skřeky, je zapotřebí určitých znalostí a zkušeností. A běžné dítě nejenže ani jedno nemá, nýbrž o to ani nemá zájem. Zde je také hlavní rozdíl oproti piánu. Ať zmáčknete jakoukoliv klávesu, vždy se vám ozve čistý tón. Ne tak u harmoniky.
Není se tedy čemu divit, že je malá poptávka a že rodiče raději koupí něco jiného. Je to dobré jak pro děti, tak pro jejich nervy.