Růže z Jericha

Je to takový malý zázrak. Věčná rostlina, kterou můžete kdykoliv oživit a nechat znovu rozkvést. Na zemi je již z období prvohor a patří mezi vranečkovité rostliny. Její nejčastější výskyt je v tropických oblastech Egypta, či tichomořských pralesích.
pouštní růže.jpg
Abychom tuto rostlinu oživili, jednoduše suchou rostlinu, která vypadá jako chomáč, zalijeme vodou (teplá voda působí na rostlinu rychleji), ideálně na talíři nebo v míse. A začne nevídané představení. Není nutné dávat vody moc, rostlina by neměla plavat, pak totiž zahnívá. Jakmile růže pocítí vlhkost, začne se otevírat jako dlaň a postupně se měnit z hnědého chomáčku do zelené rostliny. Asi po týdnu vyndejte růži z vody a nechte usušit. Opět se stáhne do hnědého chomáčku a takto může vydržet i několik staletí, než ji opět oživíte.
 Když je otevřená, vyváří v místnosti kořeněné klima, příjemné pro dýchání. Vyhovuje ji místo spíše ve stínu, v žádném případě ji nedávejte na přímé slunce. Pro pěstování je ideální teplota mezi sedmnácti a dvaadvaceti stupni Celsia.
Dle pověsti tato růže přináší štěstí, předává se z generace na generaci. V hrobkách faraonů byla nalezena růže, které v suché fázi přežila tisíce let. Též je známá pod jiným názvem – „Ruce panny Marie“
šanta kočičí.jpg

Šanta kočičí

Latinsky Nepeta cataria. Jméno je odvozeno nejspíš od italského města Nepete, v jehož okolí se hojně pěstovala, druhové jméno Cataria souvisí s její přitažlivostí pro kočky. U nás je pěstována již od středověku. Má silnou vůni, která je velmi dráždivá pro kočky a tak se o ni rádi otírají. Výhodou je, že komáry naopak šanta odpuzuje.
Zatímco na člověka má šanta minimální účinky, na kočky působí opravdu dráždivě, občas se tak této rostlině přezdívá „kočičí kokain“. V přírodě se kočky v šantě válejí, trhají ji a kousají. Pak se schoulí do klubíčka. To vše způsobuje uvolňující se nepatalakton, který kočky vdechují.
vavřín koření.jpg
V sušené formě se šanta dává do kočičích hraček a opět má pro ně stejný, omamný, účinek. Tento efekt trvá pět až deset minut, potom dojde k útlumu, částečně také proto, že kočky část šanty obvykle snědí a ta na ně potom působí jako sedativum. Říká se, že šanta působí asi na padesát procent koček, ty vnímavější na ni reagují s různou intenzitou. Šanta je neškodná, nemá vedlejší účinky a dle dostupných skutečností a studií není návyková.