Zápach dokáže lidem znepříjemnit život neuvěřitelným způsobem, a těch zdrojů zápachu je celá řada. Nebudeme je tu systematicky vyjmenovávat, nemělo by to význam, ale přece jen se u jednoho z nich na okamžik zastavíme. U koberců.
Tepelná úprava pokrmů – když si opatříte nový koberec, nádherně voní a láká vás to každou chvíli se po něm projít jen tak. Za určitý čas se ovšem vůně promění v zápach a vy přemýšlíte, odkud se vzal. Kromě poletujícího prachu, který nezvládne vysát běžný vysavač, do hry výrazně promlouvá žluklý tuk, který na podlahu dopadá z výparů při vaření. Je to takřka nepozorovatelná záležitost, ale časem o sobě začne dávat na vědomí a upozorní vás, že čištění koberců vysavačem nestačí, a měla by nastoupit nějaká účinnější metoda. Kupříkladu strojní čištění systémem Rotovac, které si poradí i s těmito nečistotami velmi razantně a nekompromisně. Koberec pak bude jako nový a po zápachu nezůstane ani stopy.
Bosá chodidla – někdy nemusí být přímo bosá, stačí kupříkladu silonové punčochy nebo ponožky, čerstvě vyzuté z bot po celodenním pracovním výkonu. Představte si situaci, která se možná objevuje v řadě domácností, kde dominují na podlaze koberce: Přijdete domů, notně unaveni po nákupech nebo vyčerpaní z práce, a první, co uděláte, je, že otevřete láhev s minerálkou, džusem, pivem či jakýmkoli jiným nápojem, a ihned zatoužíte konečně se posadit do měkkého křesla v obýváku.
Nežli k němu doputujete, absolvujete, řekněme dvacet kroků po bytě na koberci, tedy dvacetkrát otisknete svůj odér spolu s bakteriemi mezi kobercová vlákna. A když to uděláte třicetkrát, padesátkrát, stokrát, tisíckrát, i přes pravidelné vysávání část tohoto „otisku“ na podlaze zůstane. Jistě nemusíme dodávat, že koberec se po určité době začne podobat použitým ponožkám, a že by bylo vhodné jej podrobit čisticímu procesu.