Podvody se nevyplácí

Vypadá to lákavě. Místo abychom strávili celé dny nad prací, o které víme, že ji kromě našeho profesora nikdo nikdy nebude číst, tak raději zaplatíme pár tisíc firmě či šikovnému spolužákovi, a jdeme si užívat života, nebo třeba pracovat na něčem smysluplném. Firma nám úkol doručí až pod nos, a na nás je jen úkol podepsat a odevzdat. Nápor práce je před zkouškami velký, a pokud se nejedná o důležitou práci nebo pokud je zbytečný celý předmět, tak je pokušení veliké. Vyplatí se ale riskovat celé studium kvůli pár hodinám práce? Nejspíše ne. Je několik důvodů, proč by se měl každý student těmto firmám vyhnout.
práce na úřadě
· Důvod první: přijde se na to
Váš profesor vás zná lépe, než si myslíte. Zná váš styl psaní, a také má představu o úrovni vašich znalostí a schopností. Pokud tedy najednou předložíte práci, která bude napsaná výrazně lepším jazykem a na výrazně vyšší úrovni než vaše předešlé výkony, tak to bude přinejlepším podezřelé. Bylo by naivní si myslet, že učitelé o existenci podobných stránek nevědí. Vědí, někteří si na nich dokonce přivydělávají, byť samozřejmě tajně. A vždy si najdou cestu, jak podvod prokázat. A věřte, že budete ještě rádi, když vyváznete jen s pětkou.     
záznamy do sešitu
· Důvod druhý: je to podvod
Tento důvod je celkem očividný, ale pokud odevzdáte úkol, který jste nenapsali, nepodvádíte jen profesora. Podvádíte i sebe, a v neposlední řadě i ostatní spolužáky. Právě při psaní esejí a dalších prací se toho spoustu naučíte, a tyto znalosti vám jednou někde budou chybět. Pokud jde o vaše spolužáky, tak nejen že to není fér, ale navíc svým chování snižujete hodnotu celého kurzu, potažmo i diplomu. A počítejte s tím, že pokud vám na podvod přijdou, tak z vás vaši kolegové opravdu radost mít nebudou.
kontrola dat v kanceláři
· Důvod třetí: je to risk
Riskujete nejen z důvodů výše zmíněných, ale i proto, že nikdy nevíte, kdo vaši práci píše. Už se stalo, že student odevzdal úkol, jehož autorem byl ten samý profesor, který práci zadal. Navíc dáváte někomu do ruky skvělý nástroj, jak vás vydírat. Zejména pokud jde o závěrečnou práci nebo třeba diplomku, tak případné odhalení může vážně poškodit celou vaši kariéru. A to přece nechcete.
 
Zkrátka, těch pár hodin ušetřeného času opravdu nestojí za celé riziko.